Download http://bigtheme.net/joomla Free Templates Joomla! 3
Home / Tasarım / Tasarım Brifingi Nasıl Olmalı?

Tasarım Brifingi Nasıl Olmalı?

Bir tasarımcı için en önemli öncelik, elinde tasarımını yapacağı iş için sahip olması gereken bilgilerin bir arada ve anlaşılır şekilde bulunmasıdır. Gerek fonksiyonel gerekse içerik açısından toparlanmış bilgiye brifing diyoruz. Sayfa kurguları ve süreç yönetimi brifing üzerinden planlanır. İyi bir brifing için gerekli prensipler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 Amaç ve Hedeflerin belirlenmesi

Tasarımı yapılacak iş ile ilgili ne istendiği ve tüm detaylı fikirler ortaya konmalıdır. Sitenin amaç ve hedefleri belirlenmeli ve bu yönde bilgiler brifinge iliştirilmelidir.

 Bütçe ve Zamanlama

Projenin bütçelendirmesi ve süreç yönetimi hassas konulardır, mutlaka önceden netleştirilmeli ve süreç planları yapılmalıdır. Önceden yapılan planlama hem proje sahibini hem de projeyi üreten kişi ya da kurumun daha serbest çalışmasını sağlar.

Hedef Kitle ve Proje Kapsamı

Web sitesinin hedef kitlesinin belirlenmesi tasarım yapılırken belirleyici bir unsur olacaktır. Bebek sitesi ile elektronik parça üreticisi firmanın sitesi görsel olarak elbette farklı unsurlar içerecektir. Proje kapsamını detaylandırmayı unutmayın, özel çözümler gerektiren araçlar, ara yüz tasarımına farklı yansır.

Görsel Malzeme ve Stil Belirleme

Sitesi hazırlanacak kurumun ya da projenin görsel malzemesini mutlaka temin edin. Site için belirlenecek stil konusunda müşterilerinizle ya da yöneticiniz ile ortak bir fikir oluşturun. Daha sonra oluşturacağınız stil için gerekli malzemeleri toparlayarak yapacağınız çalışmayı kafanızda oluşturun.

About admin

Check Also

Web Sitesi

Web sitesi bir firmanın yüzüdür. Dünyanın dört bir tarafından tüketiciye ya da potansiyel müşteriyle tanıştığı …