Download http://bigtheme.net/joomla Free Templates Joomla! 3
Home / Css 3 / Kodlama Dünyasında En Çok Kullanılan Programlama Dilleri

Kodlama Dünyasında En Çok Kullanılan Programlama Dilleri

Endüstriyel ekonomi ve bilişim sektörüne yön veren en önemli unsurlardan biri de yazılım firmaları denilebilir. Bunlar arasında dünya devi olan Microsoft, Avrupa’nın en önemli markalarından olan SAP, Oracle ve IBM dahil edilebilir. Bu yazılım şirketleri, bugün kullandığımız en küçük elektronik birimin içerisinde dahi bulunabilir. Çünkü bu şirketler ve ürettikleri yazılımlar, teknolojinin beynini oluşturur. Bu sayede yönetim aşamasına geçilir.

Bilgi artık bir sektör ve ekonomi alanı içerisinde kullanılabilen bir kavram. Bu noktada akıl ve bilim, yazılım üretmede kullanılabiliyor. Burada insanlara büyük kolaylık sağlayan ve dünyadaki pek çok işin sorunsuz ve güvenilir bir şekilde ilerlemesine kaynaklık eden yazılımlar aynı zamanda ülkelerin gelişmişlik düzeylerini de belirliyor. Baktığımız zaman en çok yazılım üretimi olan yazılım firmaları aynı zamanda dünyanın en ünlü markalarını ürettiklerini ve ekonomide de zirvede olduklarını ifade edebiliyoruz.

Kullanılan bilginin olumlu anlamda dünyaya yayılabilmesi için yazılımların önemli bir araç olduğunu ifade edebiliyoruz. Bu programlamalar hazır ve özel paketler olarak karşımıza çıkıyor. Özel yazılımlar, yazılım şirketleri tarafından işleyişi noktasında son derece önemli bir yere sahiptir. Bu sayede zamandan tasarruf elde edilmiş olur. Bu da işlemlerin kısa zamanda yapılmasını ve çok yüksek bir verim elde edilerek sorunsuz bir şekilde sektörlerin büyümesine ortam hazırlar. Bir web tasarım ve yazılım markasının bu noktalara dikkat ederek analiz, tasarlama ve kontrol gibi ana bölümleri kullandığı görülür.

Programlama Dilleri Ne İşe Yarar?

Programlama dilleri demek ihtiyaca göre üretilen yazılımların kullanımında gerekli olan kodların bir araya gelmesi demek oluyor. Bu aşamada mobil, masaüstü ve web yazılımlarında birbirinden farklı noktalar değerlendirilir. Yapılan son araştırmalara göre şu programlama dillerinin yazılım şirketleri tarafından çok kullanıldığı tespit edilmiştir.

  • Objective C
  • Ruby on Rails
  • Python
  • JAVA
  • C
  • Java Script
  • R
  • Visual Basic
  • SQL
  • PERL

Bu programalama kodları, üretildikleri ve kullanıldıkları ürüne göre farklılık gösteriyor. Quartz adlı bir araştırma şirketinin yaptığı bu inceleme yazılım dünyasında yer alan markalar ve yazılımcılar için önemli bir bilgi konumunda. Çünkü bu tablo, dünya bilişim sektöründe üreticilerin ve kullanıcıların nasıl bir eğilimde olduğunu gösteriyor. Sorunsuz bir şekilde işlemlerin yapılabilmesi için bu aşamada dikkatli olmak gerekiyor. Sektörü iyi izlediğiniz zaman daha iyi adımlar atmak söz konusu olduğu için programlama dillerinin analiz edilmesi önemli bir unsur olabiliyor.

Bilişim Sektöründe Türkiye’nin Gelişimi

Programlama dillerinin Türkiye’de önemli bir yazılım ürünü olduğunu görüyoruz. Yazılım firmaları, Türkiye’de de ofisler açıyor. Ülkemizde bilişim sektörü son zamanlarda yükselme eğilimi gösteriyor. Bunun için devlet tarafından ayrılan mali bütçenin ve yatırılmarın daha da artması gerekiyor. Silikon Vadisi benzerinde bir bölgenin oluşturulması için de çalışmalara devam ediliyor. Bilişim sektöründe üniversitelerin de ortaya koyduğu araştırmalar, kendi programlama dilimizi oluşturmamıza da olanak tanıyabiliyor.

Dünya genelinde önemli mobil uygulama, web ve masaüstü yazılım ürünleri ortaya koyabilmek için fen ve bilim araştırmalarına önem vermek gerekiyor. Quartz tarafından açıklanan verilerde, üretim noktasında Türkiye’deki çalışmaların devam ettiğini ifade edebiliyoruz. Visual Basic kullanımlarının ülkemizde de artması umut verici bir gelişme olarak değerlendirebiliyor.

Yazılım Kodlarının Kullanıldığı Alanlar

Bugün bilim başta olmak üzere sağlık, eğitim, güvenlik, askeri istihbarat ve daha pek çok alanda mobil uygulama, programlama ve yazılım kodları kullanılıyor. Ülkemizde yazılım firmaları kendi bünyesindeki mühendis ve programcılar ile birlikte harekete geçebilmek için çalışmalar sürdürüyor.

About admin

Check Also

Nedir Bu Java?

İlk olarak Java programlama dili ve nesne yönelimli programlama tekniği hakkında kısaca bilgi edinmek iyi …