Download http://bigtheme.net/joomla Free Templates Joomla! 3
Home / Web Tasarım / WEB SİTESİ

WEB SİTESİ

Web sitesi bir firmanın yüzüdür. Dünyanın dört bir tarafından tüketiciye ya da potansiyel müşteriyle tanıştığı ilk anda beliren imajdır. Bu nedenle web sitesinin tüm unsurlar dikkate alınarak profesyonelce yapılmış olması, devamlı güncellenmesi ve kontrol edilmesi gerekmektedir. 90’lı yıllarda ülkemizde tasarım, reklam, halkla ilişkiler, müşteri ilişkileri vb. konularda bilgi sahibi olmamasına rağmen teknoloji bıçkını; internet olgusuyla gerçekleştirdiği haşır neşirliği web sitesi yapımcılığına taşıyan fakat birkaç site kodlamasının haricinde program dillerine bile hâkim olmayan genç bir kitle söz konusuydu. Bu kitle özellikle firmaların ve nispeten bu teknolojiye uzak, uzak olduğu için de içine girmekten korkan patronlarına hiç de etkin ve verimli olmayan siteler yapmıştır. Benzer site kodları kullanılarak yapılan bu web sayfaları benzer nitelikte ve basit; iletişim, tasarım ve işletmecilik açısından ciddi anlamda eksiklikler taşımaktaydı. Artık bugün gelinen noktada bunların geride kaldığını söylemek mümkündür. Şu bir gerçek ki; web sitesi profesyonellerin işidir ve profesyonelce hazırlanmalıdır. Çünkü yukarıda da belirtildiği gibi web sitesi, firmanın yüzüdür. İnternet televizyon, radyo ve hatta gazeteden çok farklı bir iletişim aracıdır. Televizyon ve radyo sadece kumanda düğmesine basabilme bilgisi gerektirmekte, izlenmesi ya da dinlenmesi sırasında da teknolojik ve düşünsel bir bilgi düzeyi, eğitim seviyesi gerektirmemektedir. İnternetin interaktiflik özelliği kullanıcının devamlı aktif olmasını gerektirmenin yanında ne istediğini bilen ve arayan kişi olmasını da gerektirir. Bu nedenle internet kullanıcılarının geleneksel iletişim aracı kullanıcılarına göre daha nitelikli olduğu bir gerçektir. Nitekim gerek TÜİK raporlarındaki internet kullanıcı profili bilgileri, gerekse daha önceden yapılan bilimsel araştırmalar bunu desteklemektedir. İnternet kullanıcıları ağırlıklı olarak eğitimli ve nitelikli kullanıcılardan oluşmakta; bilgisayar başında ne yapacağını bilen kişiler internete girmektedir. Geleneksel kitle iletişim araçları ile kıyaslandığında internet daha çok etkileşim ve bilgi odaklı bir iletişim aracıdır. Web sitesi kişinin bir başka yerde tesadüfen ya da sörf esnasında karşılaştığı diğer reklam türlerinden farklı olarak ziyaretçinin bilerek, isteyerek geldiği ve zaman geçireceği bir alandır. Bu nedenle site, etkileşim ve bilgi odaklı iletişim aracı internetin bu konudaki duyarlı kullanıcıları düşünülerek hazırlanmalıdır. Kullanıcının böylesine aktif olduğu bir ortamda web sitelerinin beğenilmesini sağlamak için şu hususlara dikkat etmek gerekmektedir:

– Web sitesinde markanın kimliğini yansıtacak ve koruyacak bir imaj oluşturulmalı, tasarım ve dizaynı göze hoş gelmelidir.

– Web sitesinin ve firmanın özellikleriyle ters düşmeyecek, fakat kullanıcıların sitede hoş vakit geçirmelerini sağlayacak eklentiler olmalıdır.

– Web sitesi bir gazete sayfası gibi durağan ve statik değil bilakis dinamik olmalı, hareketli animasyonlarla görsel açıdan zenginleştirilmelidir.

– Web sitesi tüm web tarayıcı programlarda aynı şekilde çalışacak biçimde optimize edilmeli, açılması uzun sürecek ölçüde büyük dosya boyutlarında olmamalıdır.

– Web sitesinde firmanın kullanıcı veri tabanı oluşturabileceği, üyelik başvuru formu, belirli aralıklarla yenilenen küçük anketler, vb. eklentiler olmalıdır. Bunlar kullanıcıları sıkmayacak ve özel alanlarına müdahale edildiği hissini uyandırmayacak şekilde hazırlanmalıdır.

– Kullanıcıların web sitesinde kolayca dolaşmaları ve aradıkları bilgilere kolayca ulaşmaları sağlanmalıdır.

– Web sitesi içi ziyaret trafiğini devamlı ölçen ve bilgileri kaydedip gerektiğinde kullanılabilecek şekilde saklayan ölçüm programları olmalıdır.

– Kullanıcılar sitede yer alan bilgilerin eski olduğunu görürse tekrar ziyaret etmek istemeyecektir. Bu nedenle ürün/hizmet bilgileri yeni olmalı ve periyodik olarak güncellenmelidir. Ürün ve hizmet bilgilerinin güncellenmesine ek olarak firmanın çalışma alanı ile ilgili pratik ve günlük bilgiler (Bir tatil sitesi için günlük hava durumu ve deniz sıcaklık değerleri gibi) olmalıdır.

– Web sitesi interaktif olmalıdır. Kullanıcılar site içerisinde ilgi çekici konularla ilgili yorum yapabilmeli, blog ve haber grupları varsa yönlendirilmelidir. Son dönemde artan facebook ve twitter gibi sosyal ağ ve paylaşım siteleriyle ilgili üyelik ve reklam çalışmaları web sayfasıyla koordineli bir şekilde yönetilmelidir.

– Web sitesi; firmanın kurumsalları, reklam filmleri, reklam müzikleri vb. içermeli; kullanıcılar bu dosyaları kendi bilgisayarlarına indirebilmelidir. – Web sitesinde firma ile ilgili tüm iletişim bilgileri, yönetici ve sorumluların e-posta listesi, firma ve şubelerinin Google Maps ve diğer navigasyon programlarındaki konumu açık ve net bir şekilde verilmelidir.

About admin

Check Also

KALİTELİ WEB TASARIM İÇİN DOĞRU ADRES

İnternetin gelişme göstermesi ve günlük yaşantıdaki önemli bir yerinin olması nedeni ile web tasarım hizmetleri …