Download http://bigtheme.net/joomla Free Templates Joomla! 3
Home / Uncategorized / CDN NEDİR?

CDN NEDİR?

Dünyanın her geçen gün daha da dijitalleştiği bir dönemi yaşıyoruz. Her gün hayatımıza daha önce pek de bilmediğimiz yeni kavramlar dahil oluyor. CDN de bu kavramlardan biri. Peki CDN nedir? CDN neyin kısaltmasıdır? CDN’in tam açılımı nedir?

CDN ANLAMI

Önce CDN’in tanımını yaparak başlayalım. CDN nedir? CDN, İngilizce bir tabirdir. ‘Content Delivery Network’ün kısaltmasıdır. Türkçe olarak ifade etmek gerekirse ‘İçerik Dağıtım Ağı’ olarak bilinir. CDN ne işe yarar? CDN, bir internet sitesine ait olarak sabit, statik içeriklerin ziyaretçiye en yakın CDN sunucusundan verilerek söz konusu internet sitesinin çok daha hızlı açılmasını, bu internet sitesine kolay erişilmesini sağlayan, içerik dağıtım sunucularından oluşan bir network’tür.

CDN HİZMETİ NE YAPAR?

Bir CDN hizmeti aldığınızda neler olur peki? CDN network’ü internet sitenizdeki statik içerikleri kendi sunucularına kopyalar. İnternet sitesini ziyaret eden ziyaretçilere bu içerikleri kendi sunucularından iletir. Böylelikle statik içerik, internet kullanıcılarına en yakın lokasyondan ulaştırılır, bu da haliyle kullanıcıları bu içeriklerin daha hızlı iletilmesini sağlar.

CDN NEDEN ÖNEMLİDİR?

Teknoloji çağında yaşadığımız için artık hız kavramı bizim için olmazsa olmaz bir hale dönüşmüştür. Dünyanın X noktasında yaşanan bir olay sosyal medya aracılığıyla bir anda dünyanın geneline yayılabiliyor. Bu da hız kavramının önemini anlatan bir örnektir. Hız kavramıyla birlikte görsellik de ön plana çıkmaktadır. Videoların her geçen gün daha da çok izlenmesi ancak görselliğin önemiyle açıklanabilir. Bir tıkla erişebildiğimiz internet sitelerinde genellikle fotoğraf ve video içerikleri bulunduğundan ötürü internet sitelerinin açılma hızı büyük bir önem taşımaktadır. Yavaş açılan bir internet sitesi, kullanıcı ve kullanıcı adaylarını kaybeder. Bu da dijital dünyada en kabul edilemez teknik sorunlardan biridir.

CDN AVANTAJLARI

CDN hizmeti kullanmanın avantajları nelerdir? Öncelikle internet sitesinin açılma hızı, lokasyon ve sıkıştırma teknolojileri sebebiyle oldukça dikkate değer bir oranda artar. Bu durum, bir internet sitesine yurt dışından erişmek isteyen ziyaretçiler için oldukça önemlidir. Bir sitenin hızlı açılması SEO’da önemli bir faktör olduğu için de SEO görünürlüğü atar, böylelikle sitenin yeni kullanıcılara erişebilme oranı artar. Bunun dışında CDN hizmeti ile beraber sitenin trafik yükü hafifler.

About admin

Check Also

REKLAM BÜTÇESİNİN SAPTANMASI

Reklam hedefleri belirlendikten sonra firma her bir ürün için reklam bütçesini belirlemek zorundadır. Firmalar genellikle …