Download http://bigtheme.net/joomla Free Templates Joomla! 3
Home / Css 3 / Jquery Nedir?

Jquery Nedir?

jQuery bir JavaScript kütüphanesidir. 2006 yılına kadar çok fazla karmaşık JavaScript kütüphanesi kullanılıyordu. John Resig ise jQuery’yi geliştirerek bu JavaScript kütüphanelerini daha sade ve anlaşılır bir hâle getirdi. Ardından web geliştiricilerinin hizmetine sundu. Birkaç sene içerisinde de jQuery tüm dünyada popüler oldu.

Jquery, HTML dokümanların yönetiminde, animasyonların oluşturulmasında, etkileşimli web sayfaların hazırlanmasında kullanılan daha az kod ile daha efektif, hızlı ve daha çok işlerin yapılmasını web etkileşimi sağlayan JavaScript kütüphanesidir. Jquery kısaca bir JavaScript Framework’üdür. Jquery’nin en büyük avantajı tutarlı bir şekilde tüm tarayıcılarda çalışmasıdır. Bu nedenle projelerimizde gönül rahatlığıyla kullanabiliriz.

Jquery JavaScript kullanımını hızlandırmak ve kolaylaştırmak amaçlı kullanılmaktadır. Günümüzde kullandığımız sitelerin büyük bir çoğunluğunda kullanılmaktadır ve en çok kullanılan javascript kütüphanesidir. Başarısı çok büyük boyutlara ulaşmıştır. Microsoft kendi platformlarına jquery kullanmaktadır. Microsoft Visual Studio, asp.net ajax, asp.net mvc gibi yerlerde de jquery desteğini sürdürmektedir.

Jquery kütüphanesi bedava ve açık kaynaklıdır. Projelerde kullanımı hızlı bir şekilde artmaktadır. Bununla birlikte ilk kullanıldığı günden bugüne büyük bir gelişim göstermiştir ve hala gelişmekte olup yeni versiyonları yayınlanmaktadır.

Jquery’nin site ya da uygulama içerisinde sağladığı başlıca yararları şunlardır;

  • Nesne seçimlerini ve etkilenmelerini hızlandırır.
  • Html içinde animasyon yapımını kolaylaştırır.
  • Css ile birlikte kusursuz çalışır.

 

About admin

Check Also

Kodlama Dünyasında En Çok Kullanılan Programlama Dilleri

Endüstriyel ekonomi ve bilişim sektörüne yön veren en önemli unsurlardan biri de yazılım firmaları denilebilir. …